تبلیغات در اینترنتclose
دستگاه تصفیه آب دریایی

زمان جاری : یکشنبه 05 خرداد 1398 - 12:27 بعد از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردمتعداد بازدید 14
نویسنده پیام
topwebb آفلاین

ارسال‌ ها20
عضویت29 /8 /1397
دستگاه تصفیه آب دریایی

آب شیرین کن دریایی : آب شیرین یک نیاز اساسی برای زندگی است. ٪۷۰ سطح زمین را بیش از ۱٫۵ میلیون کیلومتر مکعب آب پوشانده است؛ اما ٪۹۷٫۵ حجم این آب ها شور و از ٪۹۹ آب‌های شیرین باقی‌مانده نیز به شکل یخچال‌های طبیعی و یا رطوبت خاک در زمین وجود دارند و استفاده از آنها برای انسان ممکن نیست. ٪۱ باقیمانده به ‌عنوان آب مناسب که می‌تواند به مصرف جانداران برسد، در نظر گرفته می‌شود. متأسفانه منابع آب شیرین بر روی کره زمین با سرعتی در حدود ۲۰۰ میلیارد مترمکعب بر روز در حال مصرف است و همین منابع آب شیرین محدود نیز به شکل مناسبی بر روی کره زمین تقسیم‌نشده است.
براساس نتایج بررسی های انجام شده ، در آینده ای نه چندان دور، کمبود آب در سفره های زیر زمینی باعث می شود که بشر برای تامین آب مورد نیاز خود حتی در جاهایی که از مناطق دریایی دور باشند هم از آب های دریا بهره برداری نمایند، باتوجه به این که کشور مان ایران از لحاظ بسیاری از منابع معدنی، نفت و گاز، زمین های حاصلخیز، نیروی انسانی مستعد و جوان و بسیاری از امکانات دیگر جغرافیایی و طبیعی در موقعیت ممتازی قرار دارد. اما در کنار تمام این امکانات و استعدادها، مشکل بزرگ و محدودیت عظیمی در خصوص منابع آبی دارد.
بررسی های آماری نشان می دهد در کشور ما هر یک نفرمیانگین در روز 300 لیتر آب مصرف می کند و مصارف دیگر آب از قبیل کشاورزی، انرژی، صنایع و خدمات 6000 لیتر در روز می باشد.
میزان مصرف آب در ایران بیش از 70 درصد الگوی مصرف جهانی می باشد این در حالی است که منابع آب تجدید پذیر ایران تنها 1400 مترمکعب به ازای هر نفر در سال است و ادامه این روند باعث بوجود آمدن بحران آب در آینده نزدیک برای کشورمان می باشد.
استفاده از آب شیرین کن دریایی با توجه به دسترسی به منابع عظیم آب دریا در ایران، می تواند یکی از راه های از بین بردن بحران باشد.
در حال حاضر شیرین سازی آب دریا تنها روش مؤثر برای تأمین آب سالم و قابل نوشیدن برای جمعیت در حال افزایش کشورمان به شمار می آید ، به همین منظور احداث آب شیرین دریایی به یکی از مهم ترین دغدقه های توسعه ی ایران تبدیل شده است .
اسمز معکوس (Reverse osmosis): فرایندی است که در آن ازفشار برای معکوس نمودن جریان اسمزی آب از درون یک غشای نیمه تراوا استفاده می‌شود. اگر یک غشای نیمه‌تراوا بین دو محلول آب خالص و آب ناخالص قرار گیرد آب به گونهٔ طبیعی و تحت خاصیت اسمزی از غلظت پایین‌تر به غلظت بالاتر جریان می‌یابد.
این پدیده تا هنگامی که پتانسیل های شیمیایی دو طرف برابر گردند ادامه خواهد یافت. در حالت تعادل اختلاف فشار بین دو طرف غشا برابر اختلاف فشار اسمزی است. اگر فشاری برابر با اختلاف فشار اسمزی به محلول غلیظ‌تر اعمال گردد جریان آب قطع خواهد شد. در صورتی‌که فشار اعمال شده بیشتر از فشار اسمزی باشد، جهت جریان طبیعی آب، معکوس خواهد گردید.
در این روش آب با فشار از میان غشایی گذرانده می‌شود که نیترات و سایر مواد معدنی را فیلتر می‌کند. نیم تا دو سوم آب پشت این غشا باقی می‌ماند که به عنوان آب پسمانده دور ریخته می‌شود. سیستم‌های اسمز معکوس با کارایی بالا از فشارهای در حد یک میلیون پاسکالا استفاده می‌کنند.
جمعه 30 فروردین 1398 - 23:38
ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :


آموزش و پرورش مرغ گوشتی آموزش و پرورش مرغ تخمگذار آموزش و پرورش بوقلمون گوشتی آموزش و پرورش کبک و قرقاول