زمان جاری : پنجشنبه 01 فروردین 1398 - 3:21 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردمتعداد بازدید 343
نویسنده پیام
pars آفلاین

ارسال‌ ها172
عضویت10 /9 /1391
تشکرها10
تشکر شده163
انواع قفس پرورش طیور
قفس هايي که در پرورش طيور به کار برده مي شوند ممکن است مخصوص نگهداري جوجه ها ، نيمچه ها و يا مرغ هاي تخمگذار باشند . از نظر ساختمان قفس ها ممکن است مسطح و چند طبقه اي اتوماتيک يا نيمه اتوماتيک و يا معمولي باشند که ذيلاً به طور مختصر در مورد هر يک توضيحاتي داده مي شود .


الف) قفس نگهداري جوجه ها

قفسها ممکن است مسطح يا چند طبقه اي معمولي يا اتوماتيک باشند که هر يک مشخصات و کارايي مخصوص دارند . به طور کلي براي پرورش جوجه هاي در حال رشد (در ايران) دو نوع قفس چند طبقه اي وجود دارد که عبارتند از :

قفس مخصوص جوجه هاي يکروزه تا شش هفته که اصطلاحاً باتري ناميده مي شود .

۱) قفس مخصوص جوجه هاي بعد از شش هفته يا قفس نيمچه ها

۲) قفس نگهداري جوجه هاي بعد از شش هفتگي (نيمچه ها)

در سن ۶ هفتگي ، رشد جوجه ها به اندازه اي است که نگهداري آنها در باتري مشکل است ، از اينرو آنها را قفسهاي بزرگتر که مخصوص نگهداري نيمچه هاست انتقال مي دهند . اين قفسها نيز از آهن نبشي و ميله و توري تشکيل شده است و ممکن است يک طبقه، دو طبقه و يا چهار طبقه باشند که نوع اخير به لحاظ صرفه جويي در جا و ساير هزينه ها متداولتر است .

● انواع قفس مرغ هاي تخمگذار

قفسهايي که براي نگاهداري مرغ هاي تخمگذار مورد استفاده قرار مي گيرد ، ممکن است انفرادي ، دسته جمعي ، پله اي ، مسطح ، چند طبقه و نهايتاً از نظر طرز کار ، معمولي ، نيمه اتوماتيک و تمام اتوماتيک باشند، اما در هر صورت در تمام انواع قفس هاي مذکور بايد اصول کلي در نظر گرفته شوند :

الف) قفسهاي پله اي معمولي (انفرادي)

در کشور ما معمولاً از گونه قفسها استفاده مي شود و به نامهاي پله اي، تريبوني کاليفرنيايي ناميده مي شود . مزيت اين گونه قفسها اين است که در آنها از وسايل اتوماتيک استفاده نشده و کارها به طور دستي و توسط کارگر انجام مي شود . از اين رو در همه جا قابل استفاده و توصيه است . در اين نوع قفس ، معمولا دو قفس انفرادي در وسط و يک قفس در هر طرف قرار گرفته است و به همين دليل به آن پله اي يا تريبوني مي گوييم. آبخوريها و دانخوريها در قفسهاي معمولي ناوداني بوده و جنس آن ممکن است از آهن گالوانيزه (آهن سفيد)، آلومينيوم و يا پلاستيک باشد .

ب) قفسهاي چند طبقه اي و اتوماتيک

در کشورهايي که کارگر کم و سطح دستمزدها بالاست و همچنين امکانات تکنيکي و فني فراهم است، معمولا از قفسهاي انفرادي چند طبقه و اتوماتيک استفاده مي شود . بدين ترتيب حداکثر صرفه جويي در کار وجا صورت مي گيرد. اين قفسها ممکن است سه تا چهار طبقه و حتي بيشتر نيز باشند . با توجه به نوع ساختمان ، در هر قفس يک يا دو ، يا چند مرغ نگهداري مي شود . ديواره قفسها از آهن گالوانيزه ساخته شده و کف آن مشبک و شيبدار بوده و غذا به وسيله دانخوريهاي اتوماتيک زنجيري و يا به وسيله واگن دان که در طول قفس و در ساعات معيني به حرکت در مي آيد ، به و طور اتوماتيک در اختيار مرغ ها قرار مي گيرد . آب نيز به وسيله آبخوريهاي ناوداني و يا آبخوريهاي لوله اي پستانک به طور اتوماتيک در اختيار مرغ ها قرار مي گيرد.

● قفسهاي مسطح و اتوماتيک

اين قفسها معمولا از ميله هاي آهن گالوانيزه ساخته شده اند و کف آنها از توري با چشمه هايي به ابعاد ۲ سانتي متر تشکيل شده است؛ به طوري که مدفوع به خوبي از بين آنها گذشته و به روي زمين مي افتد . اندازه اين قفسها متغير بوده و معمولا طول آنها ۶۷/۱ متر ، عرض ۵۸/۲ و ارتفاع آن ۴۰ سانتي متر است در قفسهاي با مساحت ۴/۴ متر مربع ۵۰ مرغ و در قفسهاي با مساحت ۶۷/۳ متر مربع ، ۴۰ مرغ نگهداري مي شود . اين قفسها در سرتاسر سالن و در کنار هم به طور منظم چيده مي شوند و همه آنها داراي دانخوري و آبخوري مشترک مي باشند . دانخوري در اين نوع قفس به صورت اتوماتيک بوده و در برخي انواع آنها از دانخوري زنجيري ناوداني و در برخي ديگر از دانخوري تيوپي بشقاب دار استفاده مي شود . آبخوريها نيز در اين نوع قفسها به صورت اتوماتيک و به صورت ناوداني و يا لوله اي پستانک دار مي باشد.
یکشنبه 10 آذر 1392 - 00:54
ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :


آموزش و پرورش مرغ گوشتی آموزش و پرورش مرغ تخمگذار آموزش و پرورش بوقلمون گوشتی آموزش و پرورش کبک و قرقاول